BRATISLAVA. Zdravotníctvo na Slovensku ovládajú lobistické skupiny, ktorým ide v prvom rade o zisk a pacient ich nezaujíma. Ich aktivitu by malo regulovať ministerstvo zdravotníctva, ale to sa tvári len ako štatista. Je to aj preto, lebo priamo na ministerstve pracujú zástupcovia týchto lobistických skupín.
Tak znie jeden z kľúčových záverov správy o zdravotníctve z dielne Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a jeho šéfa Ľubomíra Andrassyho.
Správu, v ktorej sa NKÚ detailne pozrel na nakladanie s financami v zdravotníctve, zverejnili na konci apríla.
Vyplýva z nej, že v zdravotníctve je dosť peňazí, ale štát a ministerstvo nemajú prehľad o tom, ako sa s nimi nakladá a kde končia. Zhoršuje sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti a pacienti musia cez pochybné poplatky dotovať zdravotníctvo.
Za zdravotnú starostlivosť v nemocniciach sa neplatí na základe ich produkcie, ale vopred dohodnutých súm, ktoré sú ukryté v desiatkach neprehľadných dodatkov.
Malé súkromné nemocnice v regiónoch, ktoré vlastnia zväčša Penta a Agel, podľa správy dostávajú od poisťovní viac peňazí ako veľké fakultné a univerzitné nemocnice, ktoré sú kostrou slovenského zdravotníctva.
Tie odmietajú obvinenia, že by vyrábali zisky pre seba na úkor systému.
V článku sa dočítate:
- prečo nie je problém výška rozpočtu zdravotníctva, ale to, kde peniaze končia,
- aké nemocnice sú zvýhodňované zdravotnými poisťovňami,
- kto najviac profituje zo zdravotníctva.
Kde je deväť miliárd?
"Na Slovensku každoročne púšťame miliardy eur zdravotných odvodov do deravého, hrdzavého potrubia, ktorého stav je alarmujúci," povedala v tejto súvislosti pred dvoma rokmi aj vtedajšia šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Blahová.
Celkovo do slovenského zdravotníctva podľa správy NKÚ o rozpočte rezortu v roku 2024 smeruje až deväť miliárd eur. Táto suma medziročne rastie.
Od roku 2020 do roku 2023 narástla až o dve miliardy eur. Tento rok stúpol rozpočet na zdravotníctvo o ďalších 691 miliónov eur a dosiahol tak 9,6 miliardy eur.
NKÚ v správe o zdravotníctve na základe dát z dvoch kontrol, ktoré skúmali pohyb finančných tokov v sektore, tvrdí, že problém nie je ani tak s nedostatkom peňazí ako s tým, že verejnosť nevie, kde končia.
"Štát síce vie, koľko do mohutného systému vloží, ale nevie povedať, čo a v akej kvalite za to dostávajú pacienti, a nemá pod kontrolou to, ako sa s verejnými zdrojmi nakladá," napísal vo svojej aktuálnej správe NKÚ.